Megjelent az új ZSELIC turistatérkép!

Örömmel tájékoztatjuk az aktív turizmus iránt érdeklődőket, az ország talán kevésbé ismert tájait is bebarangolni vágyókat, s persze a térség településeit, turisztikai szervezeteit és szolgáltatóit, hogy a Cartographia Kft. országos turistatérkép és kalauz sorozatában, újraszerkesztett formában megjelentette a Zselic (1:60.000) új térképét.
Örömmel tájékoztatjuk az aktív turizmus iránt érdeklődőket, az ország talán kevésbé ismert tájait is bebarangolni vágyókat, s persze a térség településeit, turisztikai szervezeteit és szolgáltatóit, hogy a Cartographia Kft. országos turistatérkép és kalauz sorozatában, újraszerkesztett formában megjelentette a Zselic (1:60.000) új térképét, az országos és a helyi terjesztése megkezdődött. A Cartographia Kft. a turistatérkép és turistakalauz sorozatának 2013-ban megkezdett teljes felújítása, átszerkesztése, kiemelten a Kéktúra I., II., III. turistakalauzok ill. a Mecsek–Villányi-hg. turistakalauz tekintetében 2018-ban alapvetően befejeződött, a sorozat darabjai már „normál üzemmódban”, folyamatosan aktualizálva kerülnek kiadásra. A sorozat egyik utolsó, fontos, még újraszerkesztésre, aktualizálásra váró darabja a Zselic turistatérkép (1:60.000) felújítása volt.
A Zselici Ezüsthárs Natúrpark kezdeményezésének tanulmányában szerepel, hogy „A natúrpark létesítése fellendítené a turizmust és általa akár egy egységbe lehetne szervezni a szolgáltatásokat, jelentősen nőne a hatékonyság.” Meggyőződésünk, hogy a Zselic új turistatérképe ehhez a célhoz illeszkedve alkalmas lesz arra, hogy ezt a Kaposvár és Szigetvár között húzódó regényes tájat, az adottságokat, a szolgáltatásokat „egységbe szervezve” az országos terjesztés lehetőségét kihasználva széles körben bemutathassa, s így a térkép gyakorlatilag az Ezüsthárs Natúrpark saját kiadványaként (részben és hatékonyan kiváltva sok helyi prospektust, szóróanyagot) szolgálhassa a térséget.
A szerkesztés során kiemelt figyelmet fordítottunk a felhagyott erdei puszták, temetők pontos bejelölésére, elnevezéseik megőrzésére (pl. Márcadó-puszta, Vitorág-puszta, Nagytótváros stb.), az egykori vasútvonalak nyomvonalának, hajdani állomásainak ábrázolására (ezek elkészült ill. tervezett kerékpárutak is egyben), a ropolyi gazdasági vasút emlékének rögzítésére, a keresztek, tájházak, emlékházak, emlékművek, a kevésbé ismert Árpád-kori várak (pl. Ropoly, Ibafa, Nagyváty) és a régi helynevek feltüntetésére. Ez a kultúrmissziós cél találkozik a települések és a Zselicben meghatározó szervezetek nemes küldetésével is.
Igyekeztünk maradéktalanul és naprakészen feltüntetni az aktuális turistaúthálózatot, a tanösvényeket, a természeti látnivalókat és a Zselic turizmusának meghatározó szolgáltatásait, valamint a kerékpárturisztikai útvonalakat, a tervezetteket is. Köszönjük a Somogy és Baranya megyei Természetjáró Szövetségek segítségét.
A térkép hátoldalán azon települések, szolgáltatások, szervezetek ismertetői szerepelnek, amelyek megkeresésünket pozitívan fogadva térkép-elővásárlással részt vállaltak a több hónapig tartó előkészítést, szerkesztést és a kiadást jelentő anyagi terhekből. Bizalmukat, kiváló partnerségüket, támogatásukat ezúton is köszönjük: Zselici Ezüsthárs Natúrpark, Kaposmérő, Kaposújlak, Visnye, Bőszénfa, Hajmás, Gálosfa, Kaposgyarmat, Somogyhárságy, Ibafa, a Katica Tanya, a szennai Skanzen, a SEFAG, a Mecsekerdő Zrt., a Duna-Dráva Nemzeti Park Ig., a kaposvári TDM, a Mag Tanya, a Kassai Fogadó, a Bőszénfai Szarvasfarm, a 67-es Panzió és a zselickisfaludi Vándor Turistaház (Kaposvári Természetbarátok Turista Egyesülete).
Bízom benne, a Zselic települései, szolgáltatói magukénak fogják érezni az új turistatérképet, partnerek lesznek a térségi viszonteladás, a hozzáférhetőség biztosításában. Reménykedünk benne, hogy a Zselic új turistatérképe ki fogja érdemelni azt a bizalmat, hogy a következő kiadás több, újonnan bekapcsolódó település ismertetőjével is gazdagítható lesz, sőt érdemes lesz olyan térségi turizmusfejlesztési támogatásra is, amellyel – az aprófalvak tehermentesítésével – kiadható lesz a Zselic spirálos turistakalauza is.
Berki Zoltán
2016-ban, a Föld Napján a védett természeti területek népszerűsítéséért
FM miniszteri elismerő oklevéllel kitüntetett turistatérkép/kalauz szerkesztő