Rólunk
Cartographia - partner az élet útjain
2024-ben 70 éves a Cartographia!
70 év tudása, szakértelme, 70 év tapasztalata és 70 év információs halmaza egy helyen.
Úgy gondoljuk, nem attól lesz egy cég nemzeti, mert állami, hanem attól, hogy tevékenységével mit tesz le a köz javára, az ország asztalára.
Hogyan is fogalmazhatnánk meg küldetésünk?
Valljuk, hogy attól voltunk, vagyunk és maradunk Nemzeti Térképkiadó, amit képviselünk, amit tükröznek kiadványaink. Megkérdőjelezhetetlen a szerepünk a földrajzi nevek megőrzésében, helyesírásában, valamint az elfelejtett emlékhelyeink, műszaki létesítményeink (pl. felszámolt vasútvonalak) térképi ábrázolásában, jelölésében. Abban is küldetésünk van, hogy az online térképeknek, a megállíthatatlannak tűnő jövőnek is legyen egy biztos forrása, támasza, egy hiteles térképészeti bibliája, ahonnan az utánunk jövők elindulhatnak, hogy – Bartók után szabadon – „Csak tiszta forrásból!" meríthessenek.
Iskolai atlaszainkból, falitérképeinkből nemzedékek sora – Te is – tanult, s tanul, autó- és turistatérképeinkből, várostérképeinkből, atlaszainkból naponta tájékozódik.
A Nemzeti Térképkiadó erkölcsi státuszát még ma is a Cartographia képviseli. Szükség is van rá, hiszen ma is folyik a képzés az ELTE Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszékén.
FORTEPAN / Lencse Zoltán
Rövid cégtörténet
Előzmények: A Kogutowicz Manó által 1890-ben alapított Magyar Földrajzi Intézet Rt.-t az államosítások során megszüntették. Térképészeti egységét felszámolták, a sokszorosító részlegéből pedig létrehozták az Offszet Nyomdát. Az 1919-ben alapított Állami (később Honvéd) Térképészeti Intézet pedig 1948 után csak hivatalos és akkoriban titkos topográfiai térképeket készíthetett, így nem létezett a lakosság és az oktatási intézmények térképigényét kiszolgálni képes egyetlen vállalat sem.
1954: Ez év december 1-jével az Állami Földmérési és Térképészeti Hivatal - mely az ötvenes évek elején az Országos Földméréstani Intézetből (OFI) jött létre - felügyelete mellett megalakult a következő három vállalat: Budapesti Geodéziai és Térképészeti Vállalat (BGTV), Pécsi Geodéziai és Térképészeti Vállalat (PGTV) és a Kartográfiai Vállalat (KV). A Kartográfiai Vállalatot egyrészt azzal a céllal alapították hogy előállítsa az oktatáshoz szükséges atlaszokat és falitérképet, másrészt, hogy város-, autó-, turistatérképek és atlaszok kiadásával kielégítse a lakosság ilyen irányú igényeit.
Alapításától számítva 35 éven keresztül a Kartográfiai Vállalat volt az ország egyetlen térképkiadója és második legnagyobb földmérési vállalata. Ez idő alatt igazi nagyvállalattá fejlődött, tevékenysége a mérnökgeodéziai munkáktól, a közműtérképezéstől, a nagyméretarányú földmérési és topográfiai térképek készítésén át felölelte a kartográfiai térképszerkesztést és kiadást, mindenfajta térképek sokszorosítását, a térképexportot és importot, Ilyen jellegű cég sehol máshol nem volt és ma sem található a világon. Az egyre szélesebb térképválasztékával hozzájárult hazánk, de az egész Föld jobb megismeréséhez, a földrajzi, gazdasági, társadalmi ismeretek térképi ábrázolás segítségével történő elsajátításához. Az alapítás óta eltelt idő alatt a cég folyamatosan korszerűsítette a térképkészítési technológiáját, és világszínvonalúvá fejlesztette az alkalmazott technikai eszközeit is.
1968-ban cégünk önálló exportjogot kapott, így megjelentünk a térképek világpiacán, innentől kezdve gyorsan növekedett a külföldi térképészeti partnerek száma.
1974-ben elnyertük az importjogot is, illetve megnyitottuk első mintaboltunkat is.
90-es évek eleje: a rendszerváltást követően, a Kartográfiai Vállalat egyes egységeiből több kisebb cég alakult. A nagy földmérési osztályokból külföldi partnerek bevonásával önálló termelési egységek alakultak, így született meg például a fotogrammetriai osztályból a német-magyar Carto-Hansa Kft., a közműfelmérési és központi közmű-nyilvántartási egységekből a Gázművek és egy osztrák cég közös cégének (AGM Rt.) befektetésével a Komunálinfo Rt.
1993 január 1-én, a kartográfiai tevékenységet, azaz a térképkiadást (térképszerkesztés, rajzolás, sokszorosítás, kötészet) és forgalmazást végző egységekből létrejött a Cartographia Kft., mely a Kartográfiai Vállalat jogutódja.
1996-ban saját nagykereskedést hoztunk létre, a gyorsabb és hatékonyabb kiszolgálás érdekében, majd megkezdtük saját terjesztői hálózatunk kiépítését.
1998-ban fontos mérföldkőhöz érkeztünk, megalapítottuk leányvállalatunkat, a Cartographia-R Kft. -t Romániában, sepsiszentgyörgyi székhellyel.
2004-ben a céget privatizálták. Az új tulajdonos lecserélte a menedzsmentet, az iskolai atlasz csoportot külön cégbe szervezték, megszűnt a nyomda, a kisebb-nagyobb vagyoneszközök értékesítésre kerültek, a munkavállalói létszám drasztikusan lecsökkent.
A tulajdonosok alaposabban megismerve a cég tevékenységét, a pénzben, eszközben kifejezhetetlen jelentőségű szakmai műhely értékét, termékeit, azok küldetését a cég megmaradása, fejlesztése, piaci pozícióinak erősítése mellé álltak.
A racionalizálást követően elkezdődött egy – azóta több, egymást váltó tulajdonossal folytatódó – piacérzékeny fejlődés, az optimális termékportfólió kialakítása
A Cartographia Kiadó privatizációja ellenére cégünk, hitünk szerint, megmaradt a magyar térképészet szakmai műhelyének, munkánkkal őrizni kívánjuk a „nemzeti térképkiadó” státuszt.
Úgy gondoljuk, nem attól lesz egy cég nemzeti, mert állami, hanem attól, hogy tevékenységével mit tesz le a köz javára, az ország asztalára.
Világatlaszunk töretlen sikere, autó- és várostérképeink napjainkban is fontos szerepe, de különösen az aktív és ökoturizmus, a természetjárás szolgálatában elengedhetetlen turistatérképeink, turistakalauzaink töretlen közkedveltsége jelzi, tartalmában, naprakészségben, megjelenésében igényes termékeink felett nem járt el az idő, sőt, a XXI. sz. lehetőségeivel ötvözhető kiadványaink előtt új távlatok nyílnak.
Kiadványainknak többnek kell lennie a valóságot pontosan és hitelesen, felhasználóbarátan visszaadó térképnél, atlasznál vagy kalauznál. Benne kell legyen a térképész lelke is, hogy kreativitással, igéző és mesélő szerkesztéssel felkeltse az érdeklődést, oktasson, tájékoztasson, értéket közvetítsen, vagy éppen utazásra csábítson. Természetesen törekszünk rá, hogy mindezt minél szélesebb körű partnerségben, az adott fejlesztések projektjeibe integrálódva, a nemzeti térképkiadó küldetéstudatával, elszántságával valósítsuk meg, kiadványainkkal vegyünk részt az ország fejlődésének bemutatásában, a térség- és turizmusfejlesztés közvetítésében, a nagy múltú magyar térképész szakma legjobb hagyományainak korunknak megfelelő folytatásában.
Vásárlóink országszerte találkozhatnak folyamatosan frissített termékeinkkel többek között a benzinkúthálózatok, sportáruházak, könyvesbolthálózatok és hipermarketek polcain, s elsősorban a turista termékeinkkel a hegyvidéki turisztikai központokban. Mintaboltunkban továbbra is széles kínálatot tartunk saját termékeinken túl külföldi, és hazai kiadók térképeiből, útikönyveiből, földgömbjeiből, mely termékek egyre nagyobb részben érhetőek el webshopunkon keresztül az internetes vásárlók számára is.
Cégadatok:
Cartographia Kft.
Székhely: 1132 Budapest, Visegrádi u. 31.
Email: info@cartographia.hu
Tel.: +36 20 66 11 704
Adószám: 10839450-2-41
Cégbejegyzés: Fővárosi Cégbíróság, Cg-01-09-263661, 1993.01.01.
Tagság: Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara
Webshop tárhely szolgáltató és elérési adatai:
ShopRenter.hu Kereskedelmi és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság
Székhelye: 4028 Debrecen, Kassai út 129.
Cg. szám: 09-09-020636
e-mail: mail@shoprenter.hu